מאמרים

 תעצרו את העולם, אני ביום כיף עם הילד 

איש אחד ישב באחד הערבים של חנוכה עם הילד שלו בתחנת הרכבת למרגלות עזריאלי. הם חיכו לרכבת לאשקלון או לבאר־שבע. היו להם עוד כמה דקות.

 

הילד, בערך בן 10, לבש חולצה של סופרמן ונראה מאושר כמו שנראה מאושר רק ילד שאבא שלו לקח סוף־סוף חופש מהעבודה ונסע איתו ליום כיף בעיר. רק איתו. רק שניהם. בלי אמא, בלי האחים. רק אבא ואני.

 

אני מכיר את ההרגשה. כי לא הרגשתי אותה אף פעם. אותי אבא שלי לא לקח אף פעם ליום כיף.

 

הילד אכל גלידה בגביע. ליקק לאט לאט. אבא שלו דיבר בטלפון. ודיבר. ודיבר. הוא ירה בקצב את כל המילים החשובות, once“ אתה מתחיל,“ ו“פרזנטציה“ ו“תימחור“ ו“מירכוז.“ הוא היה מרוכז כולו בשיחה. שיחה ממש ממש חשובה.

 

הרכבת שוב איחרה. הילד כבר גמר את הגלידה. אבא שלו היה עדיין בטלפון. הוא סיים את השיחה ההיא ומיד התקשר לעוד מספר ופצח בשיחה נוספת.

 

הקול שלו התגבר. האיש בצד השני התקשה כנראה להבין. הילד ישב על הספסל לידו והשתעמם. הוא קם והתיישב, קם והתיישב, שר לעצמו שיר קטן, וחיכה. וחיכה.

 

● ● ●

האיש בצד השני של הקו התעקש לא לקלוט. “אתה חייב לבוא ,“open minded'" גער בו האבא מהתחנה. הוא היה לבוש ספורט אלגנט, עם קרחת אופנתית ומשקפיים עגולים של חכמים. והוא חזר שוב ושוב על המילה “הזדמנות.“

 

הילד מת משיעמום. זה היה ברור. הוא המשיך לקום ולהתיישב, לקום ולהתיישב. סיפר לעצמו בדיחה וחייך. אבל בצד השני של אבא שלו מישהו היה חייב שיגבירו לו את המוטיבציה, ואבא לא שלח אליו אפילו מבט. הוא היה מרוכז כולו בשיחה.

 

משהו רציני עמד על הפרק. אין ספק. השיחה השנייה הסתיימה ומיד אחריה התחילה שלישית. האיש המשיך לדבר בהתלהבות ובקול רם. שוב על "open minded" והפעם גם על “אפליקציה“ ועל “אופציה“ ועל “סיכוי“ ו“סיכון“ ו“board" והמון פעמים אמר "on line" אפילו חצי מבט הוא לא העיף ימינה, אל הילד שישב לידו על ספסל השיש האפור.

 

הילד שלו, שהוא לקח יום חופש שלם מהעבודה כדי לבלות איתו, רק שניהם, בלי אמא ובלי האחים הקטנים. יום כיף בעיר.

 

אני מכיר את ההרגשה הזאת, השתדלתי לקחת ימי כיף עם כל ילד בנפרד. בטח לא יצא לי לעשות את זה מספיק. בטח גם הם השתעממו, כי היו לי באמצע שיחות נורא חשובות, ובשום אופן הרי לא יכולתי להגיד: “אני לא יכול לדבר היום, אני ביום כיף עם הילד שלי.“

 

והערה לאמא של סופרמן: בפעם הבאה שבעלך מפתיע אתכם, ומציע לצאת עם הילד ליום כיף בעיר, תחביאי לו בבוקר לפני שהם יוצאים את הסלולרי. הוא יסתדר בלעדיו יום אחד. שיחזור לנהל את העולם ולעשות את המיליארדים מחר?!