top of page

מאמרים

  משבר והזדמנות  

רבותיי, ראש הממשלה, שר האוצר ושר התמ“ת,

 

פקידים יקרים. אנחנו - וסוף סוף גם אתם - חוששים.

 

מפיטורים מוגברים נוכח המצב הכלכלי, מאבטלה צומחת וממצוקה מתרחבת. אומרים שבעיית התעסוקה מגיעה לאקדמאים, לאנשי ההיי-טק, לבעלי המקצוע, ללב החברה.

 

יש לכם תוכניות על רכבות וגשרים, דיבידנדים ואחוזים. הנה עוד שלושה רעיונות כיצד אפשר להוציא ממעגל האבטלה 16 אלף איש בשנייה שהם נכנסים אליו, חוץ מאלה שאתם הולכים להפוך לנהגי מכבשים ומניחי פסים:

 

א. 5,000 מפוטרים חדשים גייסו מיד למשטרה. אחרי קורס של כמה שבועות או חודשים הם כבר יוכלו להתחיל לשרת, ואחר כך להמשיך ללמוד ולהתמחות תוך כדי עבודה. הפשיעה כידוע גואה, השחיתות מטביעה אותנו, נהגים משתוללים בכבישים. אתה הולך בעיר שעות ולא רואה שוטר.

 

אתם אולי לא מרגישים את זה, אבל האזרח הפשוט משווע לקצת סדר. הוא חושש כשהוא עובר בירוק מהאידיוט שייסע באדום, הוא פוחד כשהילד משחק בגן השעשועים, הוא תוהה אם יירו בו ובבני משפחתו כשהם יוצאים למסעדה כי אולי בשולחן הסמוך יושב פושע שיצא עליו חוזה. הוא רואה את הבכירים המושחתים ואומר לעצמו: ברור שהם לא יחזקו את המשטרה, למה להם שיתפסו אותם?

 

הגיע הזמן לעצור את הברדק. אלפי מגויסים חדשים אולי לא ייכנסו מיד לחקירות הכי מסובכות, לא יפתרו מחר תעלומות רצח ולא יחשפו מחרתיים את כנופיות הפשע המתכנות "משפחות,“ אבל הם ישחררו לשם כך אנשים יותר מנוסים, יצטרפו כגיבוי לשוטרים ותיקים, ובעיקר יפגינו נוכחות של

 

מדים ברחובות ובכבישים. והמשכורת שלהם תתממן מעצמה על ידי הפשעים שיימנעו, דרך העבריינים שייעצרו, על ידי הקנסות שישלמו נהגים מתפרעים.

 

ב. 1,000 מפוטרים חדשים גייסו מיד למס הכנסה. מדברים על מיליארדים שחורים שמסתובבים בשוק ומעוותים את הכלכלה. הגיע הזמן להלאים אותם. יש בעולם מדינות שבהן עוברים אנשי משטרת מיסים כזו בשיטתיות בין חנויות ובתי עסק, מוניות ומסעדות, פיצוציות ודוכנים בשוק, ומוודאים שהכל מדווח.

 

 אז אם בזכות גדוד כזה גם אצלנו יירשמו בקופות עוד הכנסות שהיום מסתובבות מחוץ לספרים וליד הקופות הרושמות - מצוין. גם למשכורות של ה1,000- האלה לא צריך לדאוג. הם ירוויחו אותה בקלות, ועוד יישאר עודף לסעיף הבא.

 

ג. 10,000 מפוטרים חדשים גייסו כבר עכשיו להוראה. בלי סמינר, בלי תעודת הוראה, בלי לחכות לחופש הגדול ולשנת הלימודים הבאה. מהרגע להרגע. נכון, הם יעשו טעויות פדגוגיות ושגיאות דידקטיות, אבל הם יימצאו בבתי הספר. הם יעזרו במתמטיקה. הם יסייעו בפיזיקה, באנגלית, בלשון, בהיסטוריה, באזרחות, בשעות מחנך. הם יאפשרו לחצות לשתיים כיתה כשמלמדים בה נושא מסובך, הם יוכלו לקחת שניים-שלושה תלמידים - ואפילו רק אחד - להתקדמות לפי הכישורים והכישרונות או לפי הקשיים הספציפיים.

 

שלא יכתבו בחינות, אבל שיבדקו אותן - וכך יפנו למורה זמן. מי שלא יכול להעביר שיעור, שיהיה מתרגל. הצפה כזאת - לא טפטוף של כמה אידיאליסטים חריגים - תשנה לחלוטין את האטמוספירה בבתי הספר.

 

מי מהם שירצה, שיתמחה תוך כדי עבודה ויהפוך אולי למורה של ממש בעוד כמה שנים. מי שזה לא ימצא חן בעיניו - שילך לדרכו אחרי הצונאמי. המשכורות שלהם? פה זה לא יבוא מעצמו. אבל זאת השקעה משתלמת. כולכם מדברים על השקעה בחינוך, היום יש הזדמנות לבצע אותה, ומשתלם לשים על זה מיליארד שקל בשנה. בעוד שלוש שנים נהיה במקום אחר. נראה אז מה הלאה. 

bottom of page