מאמרים

   מה שהמחשבון לא יודע   

את התנועה הקיבוצית הרסו הגזברים. אני יודע, הייתי שם. הם לא עשו את זה מרוע לב ולא כדי להכניס משהו לכיס - פשוט, נתנו להם להחליט על דברים שאין להם מושג בהם.

 

הזיזו הצידה את החולמים והאידיאליסטים והפכו את אנשי הכלכלה לאנשים הכי חשובים. אבל את הדברים החשובים באמת אי אפשר למדוד בסרגלים ואי אפשר לכלוא בטבלאות אקסל.

כשהשאלה אם צריכות להיות ארוחות משותפות בחדר האוכל הפכה לכמה זה עולה לנו – הטבלאות קבעו שזה לא משתלם. כשחישבנו כמה עולה לשלוח מדריכים לתנועות הנוער - המחשבון בישר שזה לא רנטבילי.

 

אלא שגם למחשבונים הכי משוכללים יש תכונה גרועה: הם יודעים לעשות רק חשבון. הם לא יודעים לתת תשובות על השאלות החשובות באמת:

מה יקרה לחברים אם ייעלם מקום המפגש הכי חשוב?

?מה קורה לגוף אם כורתים לו את הלב

?מה יהיה עם הוותיקים, הבודדים, החדשים

● ● ●

חישובי רווח והפסד הכרחיים במפעל הפלסטיק. בשאלה אם לגדל כותנה או אבוקדו. שום תחשיב ותזרים ותשקיף לא מסוגלים למצוא את הערך של הדרכה בתנועות נוער.

המחשבים המופלאים של הכלכלנים לא הכילו את הנוסחה שמנבאת מה יקרה לקיבוצים אם גרעיני הנח"ל ייעלמו. אם תיפסק הזרימה של דם חדש מהעיר.

והיו עוד הרבה שאלות - על עבודה וחינוך ותרבות ובריאות. בכולן התחילו לדבר על עלות-תועלת, על הערך הכספי ולא על הערך – וקיבלו בצד של התשובה מינוס. אז חתכו.

● ● ●

שלשום הונחה בכנסת הצעת התקציב של האוצר. הספרים עבי הכרס יכסו את כל תחומי חיינו - חינוך ופגזים, קולנוע ותפוזים, מובטלים ורכבות, חולים ומקרקעין. הכל "פקידי האוצר" יודעים לחשב, לכמת ולקמט.

.הרכבת לירוחם יקרה מדי, אז נעצור לכמה שנים

38 תלמידים בכיתה זה מעט מדי, אז נפטר כמה מורים.

תקציב הביטחון עצום? תקציבי הרווחה מעיקים? — אפשר לקצץ קצבאות.

"פקידי האוצר" לא אשמים. שרברבים מתקנים פיצוצים בצינורות, נהגים מסיעים נוסעים וטבחים מבשלים. כל אחד עושה מה שהוא יודע. כל אחד מסתכל אל המטרה דרך הכוונת והכוונה שלו.

● ● ●

אי אפשר למדוד בכסף את הערך של שדות מעובדים - ומדינה בלי חקלאות היא כמו אישה בלי רחם. היא יכולה להיות אישה נפלאה, אבל בשום אופן לא ללדת. מישהו ניסה לחשב פעם מה יותר זול: לייבא תינוקות או ללדת.

 

עוד לא המציאו את הנוסחה שמחשבת מה הערך של חינוך גבוה לכל אחד, אין סרגל שיודע למדוד כמה שווה חינוך טוב בפריפריה ואין מאזניים שיודעים לשקול את המשקל הסגולי של תיאטרון פורח. תלמידים ומורים לא בוחנים באחוזים. מצוקה ועלבון לא תולים על קו העוני.

"פקידי האוצר" הם מן הסתם אזרחים נהדרים. הם פשוט צריכים לעשות חשבונות של ריביות ודיווידנדים ולא לנהל מדינה.

פעם אמרו שישראל היא צבא שיש לו מדינה. האמת היא שהפכנו לאוצר שיש לו מדינה.

● ● ●

.גילוי נאות: הכותב נמצא תמיד במינוס